Grundkurs i IPT 5,5 dagar , nivå A – online HT-21

Grundkurs i IPT, nivå A – online

Datum & Plats 5,5 dagar; 9-10 september, 23-24 september samt 7-8 oktober 2021, över Zoom.

År 2019 anordnade Svenska IPT-föreningen IPTS, sin första egna utbildning i IPT och vi kan nu bjuda in till denna uppskattade utbildning för fjärde gången. På grund av osäkerheten kring pandemin har vi denna gång omrdirigerat tidigare planerad kurs till att genomföras online via Zoom och med nya datum, dvs 9-10/9, 23-24/9 samt 7-8 oktober. 

”Nivå A” innebär, enligt såväl internationella som nationella bestämmelser kring ackrediterings/certifieringssregler i IPT, att man förvärvat en teoretisk grundkunskap i IPT. Kursens omfattning innebär grundkraven för att kunna gå vidare mot utbildningshandledning nivå B, vilket är den nivå som man, efter två handledda ärenden, kan bli ackrediterad/certifierade IPT-terapeut. För mer information kring ackrediterings/certifieringskrav, se Svenska IPT-föreningens hemsida www.interpersonellpsykoterapi.se

Föreningen kommer samordna utbildningshandledning på B-nivå (två handledda ärenden) för de som önskar i samband med avslutad kurs.

Förkunskapskrav: Minimum grundläggande psykoterapiutbildning (steg ett) samt erfarenhet av kliniskt terapeutiskt arbete efter färdig utbildning. Kursdeltagaren förväntas ha läst huvudboken i kurslitteraturen innan kursstart. Deltagaren skall även genomföra en föreberedelseuppgift innan kursstart; en fingerad fallbeskrivning som skall användas under kursen i olika övningar.

Kursmål & Innehåll Mål: Att ge grundläggande teorikunskaper i Interpersonell psykoterapi (Nivå A), i enighet med nationella och internationella krav för IPT, se http://www.interpersonellpsykoterapi.se

  • Historik, forskning & teoretisk ansats/medicinsk modell
  • Generella Strategier i IPT
  • Hur man arbetar med inledningsfas, behandlingsfas och avslutningsfas
  • Genomgång av IPT:s fyra fokusområden; Rollförändring, Interpersonell rollkonflikt, Sorg och Interpersonell sårbarhet/brist.
  • Tekniker inom IPT; emotionellt processande, kommunikationsanalys, klarifiering, rollspel etc.
  • Olika tillämpningar av IPT. Sista dagen handlar bland annat om att arbeta med IPT vid PTSD. (Denna dag är till för samtliga medlemmar i IPT-föreningen).

Kursen som delvis är casebaserad, kommer i huvudsak att hållas som föreläsning varvad med rollspel, övningar, diskussioner och videovisning. Innan kursen förväntas studenten ha läst kurslitteraturen. Förberedelseuppgifter kommer genomföras före kursstart. Deltagaren erhåller en metodbank med litteratur, videoinspelade föreläsningar och diverse skattningsformulär att ta del av före, under och efter genomförd kurs Vid frågor angående kursinnehållet kontakta: Malin Bäck via mail: relatera@me.com eller tel: 070- 5490329

Kurslitteratur 

  • Weissman M., John C., Markowitz J., Klerman G. (2017) The Guide to Interpersonal Psychotherapy Oxford university press
  • Law R (2013) Defeating depression – How to use the people in your life to open the door to recovery Robinson UK . Om du arbetar med barn och ungdomar rekommenderas istället Laws andra bok “Defeating teenage depression” 

Artiklar kommer tillkomma under utbildningen.

Kursledare Malin Bäck, leg.psykoterapeut, lärare/handledare i psykoterapi & IPT- handledare (nivå D). Mail: relatera@me.com eller tel: 070-5490329 Eventuellt kommer fler IPT-handledare från föreningen delta under kursen.

Kostnad 7000 kr exkl.moms. Anmälan före 210630 ger 500kr rabatt. Kursdeltagaren står själv för kurslitteraturen. Artiklar och kursmaterial kommer skickas ut i pdf i god tid varför arrangören inte trycker upp åhörarkopior edyl. I priset ingår medlemskap i föreningen IPTS under hela 2021.

Anmälan görs direkt till kursansvarig Malin Bäck mail relatera@me.com  Betalning sker via faktura, vilken skickas när Ni mailat faktureringsuppgifter. Anmälan är bindande och gäller när betalningen är registrerad.


Refresher för färdiga IPT-terapeuter

Har du utbildat dig i IPT sedan tidigare men känner dig ringrostig eller känner att du vill ha en booster av IPT? Du har nu en unik möjlighet att delta vid vår IPT-kurs i höst över zoom för halva priset (3500kr). Ni kommer placeras i olika arbetsgrupper vid gruppövningarna för att nivåanpassa. Vår erfarenhet vid fortbildningar i IPT genom åren är att det varit berikande att blanda erfarenhet vid kurserna varför vi tror att detta upplägg kan gynna samtliga deltagare.


IPT som behandling vid trauma – 8 oktober (zoom)

På grund av oklarheterna kring restriktioner vad gäller sammankomster, väljer vi att skjuta på en gemensam nationell träff IRL (in real Life). Fredagen den 8 oktober vill vi ändå bjuda in till en halvdag där vi riktar fokus på att arbeta med IPT vid, PTSD, trauma och akuta kriser. Denna förmiddag kommer blandas med att gå igenom en forskningsöversikt, hur John C Markowitz tänker kring anpassningar i manualen vid traumatillstånd samt att flera av oss deltagare delar med oss av erfarenheter att jobba utifrån IPT med traumatiserade patienter i olika verksamheter. Denna dag är gratis för IPT-föreningens medlemmar. Om någon utanför föreningen önskar delta, kostar det 500kr. Önskemålet att ha en fördjupning kring IPT och trauma har återkommit, varför det känns roligt att kunna erbjuda detta. Vi välkomnar att du som deltagare delar med dig av egna erfarenheter inom ämnet, om du besitter detta. Vid frågor eller anmälan hör av er till Malin Bäck 070-5490329 eller mail relatera@me.com

Varmt välkommen!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑

%d bloggare gillar detta: